על אומנות ועל אדריכלים מפורסמים

עודכן ב: 14 מאי 2020


אדריכלים מפורסמים  בעולם חתומים על כמה יצירות מופת ששמן יצא למרחקים. מבנים אלו מושכים אליהן תיירים רבים מכול רחבי העולם ולא רק כאלו שמתעניינים בתחום האדריכלות, משום שהנפש של כול אחד ואחת מאיתנו תמיד מזהה שלמות ומעוף – גם אם אנחנו לא יודעים לשים את האצבע בדיוק על הדבר החמקמק הזה שכל-כך מצא חן בעינינו.אדריכלים מפורסמים


פעמים רבות אנשים מכירים ומזהים את היצירות האדריכליות המופלאות, במיוחד את הוותיקות יותר, אך הם בדרך כלל אינם מכירים את האדריכלים שעומדים מאחורי היצירה, משום שאדריכלים, על פי רוב, אינם מככבים כגיבורי תרבות כפי שנהוג בתחומי אמנות אחרים.


כאן הגיל כן משחק תפקיד


רוב האדריכלים המובילים שזכו לבנות פרויקטים מפורסמים הם בני חמישים ומעלה – כנראה מכיוון שזה מקצוע שבו התהליכים שבהם נוצרים הפרויקטים המיוחדים, הם תהליכים ארוכי טווח בעלי תקציבי ענק, ושורה של מקבלי החלטות ממונים עליהם, לכן קשה להגיע אליהם בגיל צעיר וללא מוניטין. שנים של ציפייה ועבודה קשה הן בדרך כלל מה שנחוץ כדי לזכות בהזדמנות לבנות מבנה שיפרוץ את הדרך אל ההכרה העולמית.


כאן המקום לציין שאומנם הגיל של האדריכלים המובילים הוא מבוגר יחסית, אך יש לפניהם שנים רבות של יצירה וכמו יין טוב הם רק משתבחים עם השנים.


ובכול זאת


הדרך היחידה עבור אדריכלים צעירים לפרוץ קדימה ואולי אפילו לתכנן פרויקט שיזכה לתהודה ציבורית גדולה, היא על ידי השתתפות בתחרויות בינלאומיות שזוכות להכרה מרובה, הזכייה בתחרות מבוססת על כישרון ויצירתיות ולכן הדלת פתוחה בפני כולם וההזדמנות היא שווה.

מלבד תהילת עולם ואפשרות לגבות שכר טרחה שערורייתי, היצירות האדריכליות המופלאות יכולות להעניק לאותם אדריכלים מובילים את פרס הפריצקר היוקרתי (פרס הנובל של האדריכלות) שניתן אחת לשנה., כמו לדוגמה:


אדריכל מוביל טדאו אנדו שתכנן את כנסיית האור באוסקה שביפן. אדריכל מוביל רם קולהוס שתכנן את הספרייה הציבורית בסיאטל/ אדריכל מוביל זאן נובל שתכנן את מגדל אגבר ברצלונה ספרד. אדריכל מוביל דניאל ליבסקינד שתכנן המוזיאון היהודי בברלין.


אדריכלים מפורסמים – עשרת הגדולים


להלן 10 אדריכלים מובילים מכל העולם ובעשירייה זו יש רק אישה אחת זהה חדיד

אדריכל מוביל ראנצו פיאנו שתכנן את מרכז פומפידו בפריז. אדריכל מוביל פרנק גרי שתכנן את מוזיאון גוגניהם בילבאו. אדריכלים מובילים זאק הרצוג ופייר דה מרון שתכננו את מוזיאון האמונות "טייט מודרן" בלונדון. אדריכל מוביל סר נורמן פוסטר שתכנן את כיפת הרייכסטג ברלין. אדריכל מוביל סנטיאגו קלטר בהשתכנן את מוזיאון המדע בוולנסיה. אדריכלית מובילה זהה חדיד שתכננה בין השאר מפעל מכוניות.