אדריכלות עיצוב ומה שבניהם

עודכן ב: 15 מאי 2020

אני מניחה שהרבה מביניכם מתבלבלים בין המונחים השונים: אדריכל, הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, אדריכל פנים, מעצב פנים… אין ספק שמדובר בבלבול מוצדק, משום שלדעתי החלוקה על פי הגדרות יבשות היא חלוקה מלאכותית שנובעת בעיקר מהצרכים של החוק.


אדריכלות


כדי לעשות סדר אני אבהיר בקצרה:


אדריכל בניין רשאי לתכנן מבנים בכול קנה מידה, הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים יכול לתכנן מבנים "פשוטים" ואילו מעצב פנים יכול לתכנן את החלל הפנימי ואף לעשות בו שינויים כולל שבירת קירות – אבל רק לאחר שהוא קיבל אישור ממהנדס מוסמך. כדי לחדד עוד קצת את הנושא, אפשר לומר שאדריכל פנים, בהשוואה לאדריכל, עוסק בעיקר במרחב הפנימי ואילו אדריכל עוסק במעטפת החיצונית של המבנה.

נכון שעדיין נותרתם מבולבלים?


כשתחומים מתערבבים זה בזה


הכתיבה על נושא הזה מעלה בזיכרוני דווקא את הסרט "תפוס אותי אם תוכל" בכיכובו של לאונרדו דיקפריו הסרט מספר על פרנק – בחור צעיר, מאוד חכם, ומוכשר, ללא שום השכלה פורמאלית שמצליח לא רק להשיג סכומי כסף אדירים באמצעות זיוף תלושי משכורת, אלא גם להתחזות בהצלחה גדולה לרופא ולעורך דין… זה לא חלילה שאני מנסה לטעון שמעצבי פנים יכולים או מעמידים פנים שהם אדריכלים, בתחום שלנו כל אחד יודע בדיוק מה מותר ומה אסור לו לעשות, ואף אחד לא חוצה את הגבול.

מה שאני טוענת הוא שהגבולות הם דקים ולעיתים אפילו נזילים, לא רק משום שכאשר מדובר ביכולות מרשימות, כמו אצל פרנק, אז אין גבול לרעיונות וליכולות התכנוניות, אלא משום שהעיצוב יכול להגיע מהפנים החוצה, בדיוק כפי שהוא יכול להגיע מהחוץ פנימה. כן אני יודעת, עדיין מבלבל.


הגבול הדק בין הפנים לחוץ


בוא נחזור רגע לאדריכל שמתכנן בניין רב קומות, אם התכנון שלו לא יביא בחשבון גם את החלוקה הפנימית של החללים וגם את המראה העיצובי הסופי שלהם, אז לפי דעתי אותו אדריכל נכשל ובגדול והדבר נכון גם לגבי מעצב פנים – האם מעצב הפנים יכול להיות מנותק לחלוטין מהצורה החיצונית של המבנה, האם הוא יכול להתעלם מהסביבה או מהחיפויים החיצוניים?

בהחלט לא.


זו הסיבה ששני התחומים אלו אדריכלות ועיצוב פנים מעורבבים לחלוטין אחד בשני ורק הרמוניה מלאה בין הפנים לחוץ יכולה,לדעתי, להביא לתוצאה מושלמת. אז אם אתם פוגשים אדריכל שאומר לכם שאין לו סבלנות להתעסק בכלל בעיצוב הפנים, גם לא ברמה התכנונית, קחו את האמרה הזו לתשומת לבכם המלאה…