אדריכל ישראלי

עודכן ב: 14 מאי 2020


אדריכל ישראלי

אדריכל ישראלי ואיך זה קשור אליכם?


לפני מספר חודשים נתקלתי בכתבה צולבת על עולם האדריכלים ועל בעלי המקצוע  השונים בתחום והייתי חייבת להביע את דעתי בנושא. הכתבה התעסקה בעיקר בנושא ההתחזות וטענה שקיימים בשוק בעלי מקצוע הנקראים "הנדסאים" ושהם מתחזים לאדריכלים.


האמת שכתבה זו הרתיחה אותי, כמו שוודאי אתם מבינים אני הנדסאית אדריכלות וכן למדתי אדריכלות בשנקר שקיבל רישיון מהמדינה ללמד אותנו ההנדסאים אדריכלות וגם עברתי מבחנים של מה"ט וקיבלתי רישיון מטעם משרד העבודה שמאפשר לי לתכנן בנינים עד 4 קומות, אז איך לעזאזל אנחנו ההנדסאים יצאנו מתחזים. כותבי הכתבה הם כמובן אדריכלים מתוסכלים שכואב להם שהמדינה "המציאה" להם מתחרים בשוק המקומי הנקראים הנדסאים , רק שבכתבה שכחו לציין שאפילו שאנחנו מורשים ומוכשרים לתכנן מבנים עדיין הרישיון שלנו מוגבל ל 4 קומות.


ואיך זה נוגע לכם?


קודם כל חשוב לי שתבינו שכאשר אתם בוחרים לשכור את שירותיו של בעל מקצוע חשוב גם שתדעו את ההכשרה שלו ושהיא אכן מתאימה לכם, ושגם תדעו שאין שום קשר בין המילה מתחזה לתואר הנדסאי אדריכלות. הנדסאי אדריכלות למד קשה ועבד קשה לא פחות בכדי לקבל את הרישיון שלו.

אם כבר מדברים על מתחזים אז קיימים בשוק בעליי מקצוע שקוראים לעצמם אדריכלי פנים וההתחזות היא לא בשם אלא בסוג העבודה שבעל המקצוע לוקח על עצמו. אם אדם ללא רישיון מוכר לכם שהוא אדריכל פנים ולוקח על עצמו לתכנן לכם בית פרטי ללא הכשרה מתאימה לכך זו התחזות. לכן חשוב להכיר את המושגים השונים, את המשמעיות וההבדלים בכדי שהכסף שלכם והבית שלכם יהיו בידיים טובות.


המערכת המקוונת החדשה


אני לא בטוחה כמה אתם מעודכנים אך בשנה האחרונה באופן הדרגתי המדינה מחייבת את כל הועדות לתכנון ובנייה ואת כל המתכננים בארץ לעבוד במערכת רישוי זמין. אחת הסיבות העיקריות לבניית המערכת הזו היא לעשות סדר בבלגן ולערוך בקרה על כל נושא התכנון, ההיתרים והבנייה. המערכת עדיין לא השלימה את כל מטרותיה והיא עדיין נמצאת בתהליך אך עד סוף 2018 היא אמורה להשלים את כל המטרות שהציבה, בניהם הכשרת מכוני בקרה לבדיקת תכן, כלומר בקרה על המתכננים.


המורשים לעבוד בתוך המערכת הם:


אדריכלים הנדסאים ומהנדסים


ואלו בעלי המקצוע שיכולים לתכנון עבורכם בתים ומבנים. כל בעל מקצוע אחר כגון: מעצבי פנים אדריכלי פנים ועוד כל מיני שמות יצירתיים הם בעלי מקצוע שמורשים לתכנן עיצוב פנים בלבד!

כלומר תכנון החלל הפנימי, צבעים, חומרים, מטבחים, תאורה והום סטיילינג. כל מבנה קיים שדורש שיפוץ המכיל שינויים בחזיתות( פתחים) או תוספות בנייה, ואפילו תוספת של בריכת שחייה מחייבים היתר וברגע שאתם מחויבים להיתר רק בעלי המקצוע המורשים יכולים לתת לכם שירות מסוג זה. מקווה שהצלחתי לשפוך קצת אור ולעזור לכם בבחירה נכונה ומקצועית של בעל המקצוע שלכם


המשך יום נפלא פזית