אדריכלות מודרנית

עודכן ב: 14 מאי 2020


אדריכלות מודרנית היא סגנון שהופיע בתחילת המאה שעברה והשורשים שלו מגיעים ממדינות שונות באירופה, בצפון אמריקה. אנשים רבים חושבים שהסגנון האדריכלי המסוים הזה נוצר לאחרונה, בעיקר בשל שמו, אבל זה פשוט רחוק מן האמת. אדריכלות מודרנית זהו סגנון המורכב ממספר רב של גישות שאפיינו את הדרך בה אנשים תכננו ועיצבו מבנים שונים במהלך המאה.


אדריכלות מודרנית

היו סיבות רבות שהובילו אדריכלים ליצירה של ארכיטקטורה מודרנית, הסיבה הבולטת ביותר היא התקדמות הטכנולוגיה, אשר באותה תקופה התחילה לייצר חומרים כמו ברזל ובטון. וכך נוצרו אפשריות חדשות של תכנון בתים ומבנים. בתקופה זו התעשייה גדלה והרבה אנשים החלו לעזוב את חיי הכפר ועברו לעיר.

מצב זה הביא את הרשויות עירוניות להחלטה שצריך למצוא פתרונות טובים ומהירים להגדלת מספר הבתים בעיר. מה שגרם לערים להתרחב ולאדריכלים למצוא פתרונות עיצובים והנדסיים חדשים. האדריכלות המודרנית החדשה גרמה לאנשים לחוש שהם חיים בבית מדהים עם סטנדרט ועכשווי. תחושה זו בעצם היא מה שיוצרת גם כיום אצל אנשים שבונים בתים את השימוש במילה תכנון מודרני. תכנון מודרני בימנו מתכוון לסטנדט עיצוב חדשני ועכשווי.


 האדריכלות המודרנית החדשה, באותה תקופה היתה נהדרת עבור האנשים והעניקה להם  תחושת התחדשות. באותה תקופה הסגנון האדריכלי שהיה הוא  הקוביזם, ארט נובו, והסגנון הקלאסי ולכן האדריכלים של אותם ימים נשענו בסגנון על הסגנונות שקדמו להם. כאשר האדריכלות המודרנית נכנסה, היא פעלה כתגובה לסגנונות אחרים, קלאסיים יותר, שהיו עדיין בשוק.


האדריכלות המודרנית הייתה נקייה והביאה תוספות רבות כגון גיאומטריה, פרקטיות, כמו גם עיצוב חדש, מרשים יותר. נוסף על כך, החומרים אשר שימשו לבנייה בסגנון זה היו מגוונים וצבעוניים . וסגנון זה איפשר לאדריכלים לייצור עיצובים  בסגנון שלא רק שתפס את העין של העוברים והשבים, אלא גם היה נוח למחייה ופרקטי. כשמסתכלים על בניין שתוכנן באמצעות הסגנון האדריכלי המודרני,  יש קווים ברורים המעידים על סגנון זה, קווים נקיים ופשוטים ללא כל עיטורים.


אדריכלות מודרנית


האדריכלות בדגש על פרקטיות


האדריכלות המודרנית גם שמה  דגש גדול מאוד על המעשיות של הבניין במקום האסתטיקה שלה. אדריכלות קלאסית התמקדה יותר בעיצוב ואיך המקום כולו נראה. במקום זאת, בחברה המודרנית החדשה כבר לא היה מקום להיות מעודן וראוותני. אנשים חיפשו פתרונות פונקציונליים. האדריכלות המודרנית משתמשת בחלל בצורה חכמה, ומאפשרת  לבנות פונקציות רבות מאד באזור קטן מאוד. החומרים המשמשים את האדריכלות המודרנית הם מגוונים וייחודיים, ופיצוי על הרבה בעיות שהייתה לארכיטקטורה הקלאסית. וחומרים אלו גם עזרו למבנים להיות חזקים ועמידים יותר , שזה חשוב לא פחות. כאשר משווים אדריכלות מודרנית וקלאסית,  מיד רואים שיש הבדלים מהותיים אפשר לומר מנוגדים. אדריכלות מודרנית באופן ברור מומלצת יותר  בחברה המודרנית שלנו כיום, מכיוון שהיא מגיעה עם  קווים פשוטים, המון צבעים וחומרים רבים ומגוונים. סוג זה של  ארכיטקטורה הוא כיום בשימוש נרחב בכל רחבי העולם ביצירה של משרדים, בתים וגורדי שחקים וזה קובע את הטון לכל עיצובים עתידניים אחרים שעשויים להופיע.


אדריכלות מודרנית