מגרשים לבניה עצמית – מה חובה לדעת לפני שקונים מגרש…

עודכן ב: 14 מאי 2020

 ידעתם שקיימים 4 כללי זהב שחובה עליכם לדעת לפני שאתם קונים מגרש?


מגרשים לבניה עצמית

מגרשים לבניה עצמית זה עסק יקר מאד שכרוך בהשקעה של מאות אלפי שקלים ולפני שאתם מחליטים לרכוש מגרש מכל סוג שהוא יש 4 כללי זהב שאתם חייבים לבדוק. כל יום אני פוגשת זוגות רבים שנמצאים בשלב שלאחר רכישת המגרש ובכל פעם אני מופתעת לגלות שהם רכשו מגרש במאות אלפי שקלים ולא טרחו לבדוק 4 כללי מפתח עיקריים לפני הרכישה.


כתוצאה מכך הם מתאכזבים  לגלות שהם לא ממש יכולים לבנות את הבית שהם דמיינו בראשם כאילו גילו בפעם הראשונה מה אפשריות הבנייה שלהם. מגרשים לבניה עצמית יכולים לאכזב מאד אם לא בודקים טוב לפני הרכישה וההשקעה הכספית הגדולה . מיכוון שאני נתקלת בתופעה רבות החלטתי לכתוב לכם מדריך קצר ופשוט על ארבעת כללי הזהב שיחסוך לכם עוגמת נפש ועשרות אלפי שקלים.אז היום אני ידבר על הכלל הראשון – בדיקת זכיות הבנייה על הקרקע


זכיות הבנייה על הקרקע נמצאות בתב"ע – תב"ע זה ראשי התבות של תוכנית בניין עיר.

התב"ע בעצם מכילה ומגדירה את כל זכיות הבנייה על קרקע ספציפית שאותה אתם רוצים לרכוש .

 בתב"ע יופיעו אחוזי הבנייה על המגרש , בתבע יהיה כתוב  מה הוא סוג הגג   שמותר לכם לבנות , האם מותר לבנות בריכת שחייה ואם כן אז איזה גודל ובאיזה מיקום? אילו שטחים יחשבו שטחי שירות ואילו יחשבו שטחים עיקריים? כמה קומות תוכלו לבנות? לאיזה גובה יתנוסס בית החלומות? ועוד נקודות רבות ומגוונות שמשתנות ממגרש למגרש על פי החלטת הועדות.


נקודה חשובה שאני רוצה לציין לגביי אחוזי הבנייה  שבטח לא כולם יודעים זה שאת אחוזי הבנייה מחשבים תמיד משטח המגרש.


מגרשים לבניה עצמית


ולמה כל כך חשוב לדעת את זכיות הבנייה לפני שקונים מגרש?


כשאנחנו האדריכלים מתחילים לתכנן בית חדש ישנם 2 קווים עיקריים שמנחים אותנו:


זכיות הבנייה וחוק התכנון והבנייה שחל על כל המגרשים במדינת ישראל. כאדריכלים אנו מחוייבים על פי חוק לתכנן לפי קווים מנחים אלו אחרת לא נוכל לקבל היתר בנייה עבורכם. ואני יתן מספר דוגמאות להגבלות שיכולות לאכזב אותכם אם לא ידעתם עליהם מראש :


למשל יש תבעות שמחייבות לבנות גג רעפים ואתם ממש לא בעניין של גג רעפים ומעדיפים מראה יותר מודרני לבית .כמובן שזה לא יהיה אפשרי מיכוון שהתבע לא מאפשרת זאת וגג מאד משפיע על האופי והמראה החיצוני של הבית וזה נקודה שחשוב להיות מודעים לא כבר בהתחלה.


דוגמא נוספת היא שטח הבנייה המותרת :


מגיעים אליי לקוחות שרוצים סלון ענק ומטבח עם אי ופינת אוכל ל 10 סועדים וחדרי שינה מרווחים ופינת משפחה וכו'וכו' אך בפועל מותר להם לבנות רק 160 או 200 מ"ר ואז החלום מתחיל לאט לאט לדעוך לו וכמובן שזה מאכזב. אני בטוחה ויודעת שאם הלקוחות שלי היו מודעים לכל הנקודות האלו ויש עוד רבות הם היו שוקלים אם לרכוש את המגרש או שמתכוננים לתהליך התכנון אחרת ובכך חוסכים עוגמת נפש כסף וזמן.